Ankara Skolyoz - Schroth Yöntemi - Fit Level Bünyamin Haksever

Skolyoz Egzersizleri Schroth Yöntemi

Ankara Skolyoz Egzersizleri –  Schroth Yöntemi

Schroth egzersiz tedavisi yöntemi ile belirli açılara kadar olan omurga eğrilikleri tedavi edilebilmektedir. Uluslararası düzeyde öğretilen bu yöntem ile özellikle 40 derecenin altındaki skolyozlarda korse kullanımı ile beraber ve 25 derecenin altında da korse kullanımı olmadan uygulanabilmektedir.

Bununla ilgili birçok makale ve Xray görüntüleri İnternet’te ve bilimsel çalışmalarda mevcuttur.

Genellikle aileler tarafından çocukluk döneminde fark edilen skolyoz, ergenlik dönemi vücudun değişmesi ve büyümesi ile beraber bozulmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle müdahale yönünden skolyoz tedavisine ve schroth yöntemine mümkün olan en erken dönemde başlamak eğriliğin artışını en aza indirmeyi sağlamaktadır.

Skolyoz tedavisine 3 boyutlu bir yaklaşım sağlayan bu yeni yöntem sayesinde skolyoz açılarında azalmalar elde edilmektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde yoğun bir şekilde uygulanan schroth yöntemi öncesinde çok ciddi bir değerlendirme yapmak gereklidir. Bunun için:

  • bireyin eğriliğini derecesi değerlendirilmelidir,
  • eğriliğin şekli değerlendirilmelidir,
  • hangi kasların gergin olduğu veya hangi kasların zayıfladığı belirlenmelidir.

Schroth yönteminde eski inanışın aksine illa bir taraftaki kaslar kısalıp kuvvetlenmişken diğer taraftaki kaslar uzayıp zayıflamış anlamına gelmemektedir. Önemli olan kaslara doğru kasılma pozisyonlarını doğru nefes teknikleri ile ve doğru vücut pozisyonunda öğretmek gerekmektedir.

Bu detaylı değerlendirme sonrasında sanılanın aksine skolyozda sadece egzersiz ile kaslar üzerinde çalışmak yeterli gelmemektedir. Bu nedenle skolyozun tipine özel mobilizasyon teknikleri; yani eğriliğin tersi yönde omurgaları hareketlendirmek ve yönlendirmek gerekmektedir. Bu sayede kaslara doğru kasılmaları öğretilirken aynı zamanda kasları kuvvetlendirme sağlanacak ve omurganın da doğru pozisyona gelmesi sağlanacaktır.